summerfest-badge

What I should be posting right now is an entry for thursday night smackdown’s Hobo Tuesday. But I am a slacker, and a chicken. Specifically the theme for this month is super spicy food, and my idea of pretty darn spicy is the regular stuff at Taco Bell. When they ask me if I want some of the Medium sauce I am all like Whoaaaa there Nelly, let’s not get too crazy.

So I found another event to participate in – it is the Summer Fest! Apparently the whole shindig started last month with Herbs, but I always tend to be a little slow on the uptake. The theme of this month is tree fruits – and well, I live in Georgia and I really do not have any choice in the fruit I will be using. I mean really, could there be any other option?

So for this soiree I am getting back to one of the core values of this blog (since I have such a long and illustrious history, snort) and that is using one of my most precious commodities – time – to compensate for one of my more unsavory character traits – cheapness.

Straight from the Horse’s Mouth

One of the best cheap tips I can give you is to cut out the middle-man. If you can, buy your produce straight from the Farmer/Grower. Luckily I live in a State that believes in that very principle and sponsors the Atlanta State Farmer’s Market, a place where you can go year ’round and purchase produce directly from the Farmers that pulled it out of the ground, or off of the tree, or plant, or … you get the picture. There is even a meat market there that has three butchers there every week day – prices & sizes like a warehouse club without any taxes.

My mother and I toodled down there a couple of weeks ago and picked up a 1/2 bushel of peaches. Glorious peaches that smelled like … peaches, not those rock hard impostors you find at the grocery. Those, the best thing you can do with them is hot-glue on some googley eyes and try to recreate the ’70 pet rock craze only fuzzier. And the best thing, for our 22 lbs of peaches we paid $11. That’s right, .50 per lb. Does little cheap-ass happy dance.

And Here is Where you start Robbing Peter

We have beautifully high quality peaches at rock bottom prices, but we also have 22 lbs of highly perishable fruit that has to have something done with it NOW! So we pay for it with time. An entire day of canning with my Mother to be precise. But ooooh, the rewards.

Angelic & Delicious

Angelic & Delicious

The Yield:

6 Quarts of Peach Pie Filling
6 1/2 Half-pints of Peach Preserves
6 1/2 Half-pints of Ginger Peach Preserves
8 Quarts of Frozen Sliced Peaches

All total 20 quarts + 1 pint of peachy perfection to last us for the coming year. Trying to calculate how much money we saved would be difficult. Figure that each 1/2 pint of “gourmet” peach preserves that you buy at the grocery would run you at least $3 x 13 half-pints and you get $39. Already $28 more than we spent on the fruit. Of course you have to factor in the cost of the canning supplies – but those are re-usable and I really do not want to get into amortizing the crap. A quart sized bag of frozen peaches is going to run you at least $2.50 x 8 =  $20. The peach pie filling, and let me tell you this isn’t anything like the stuff that comes out of the can, you would pay at least $5 a jar for this x 6 = $30.

So, for our $11 basket of peaches and lets say and additional $15 in supplies (including sugar, spices etc…) we yielded $89 worth of the good stuff. $89 – $26 = $63, obviously not enough to compensate two such talented ladies for an entire day’s work (or at least one talented lady and one who can almost stir without drooling into the pot) but that is where the love comes in to play.

I think we might need to go buy more peaches before the season is over.

p.s. I haven’t included any recipes because they all came from the Ball Complete Book of Home Preserving. I usually avoid posting recipes if I haven’t made some changes to them because that would run afoul of copyright issues. And anyone reading about home preserving will know full well that if you change anything then OH MY GOD YOU ARE ALL GOING TO DIE AND YOU WILL KILL YOUR FRIENDS WITH YOUR CANNED GOODS!!!!!!!!
I may exaggerate slightly.

About these ads